O pasji, miłości i wolności, a także o tym, że ważne, by chciało się chcieć... Z Elżbietą Dzikowską rozmawia Gabriela Gargaś.
Gabriela Gargaś: Ma Pani piękny naszyjnik. Od zawsze kojarzę Panią z niespotykaną, etniczną biżuterią.
Elżbieta Dzikowska: Bez biżuterii czuję się naga (śmiech). To część mnie, jak dla niektórych kobiet torebka. Lubię biżuterię ozdobioną kamieniami: bursztyn, lapis lazuli, krzemień pasiasty. Nie mam żadnych drogich kamieni, złota, wolę srebra i biżuterię etniczną. Czasami przywożę z podróży ciekawą muszlę, kawałek jakiegoś kamienia i mój przyjaciel Andrzej Kupniewski, którego wyobraźni nie ograniczam, zamienia te przedmioty w cudowny wisiorek czy pierścionek, który czasami sporo waży (śmiech). Swoją drogą dzięki tej mojej pasji w Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika w Toruniu znajduje się największa kolekcja biżuterii etnicznej w kraju. I inne ciekawe eksponaty, większość z moich darów, zapraszam: Franciszkańska 9-11.
G.G.: Zawsze chciała Pani podróżować?
E.D.: Wiedziałam, że chcę coś fajnego w życiu robić. Podróżować chciałam, odkąd pamiętam. Miłość do podróży zaczęła się na Podlasiu, skąd pochodzę. Od chodzenia do lasu. Pamiętam pierwszą moją myśl, która przyszła mi do głowy podczas tych spacerów: zostanę gajowym. I tak to we mnie siedziało przez kolejne lata, że może jednak? (śmiech). Myślałam też o tym, by zostać bibliotekarką, bo lubiłam czytać.
G.G.: Elżbieta Dzikowska bibliotekarką? Ciekawe. Ale jakoś sobie Pani nie wyobrażam w tej roli. Ma w sobie Pani tyle energii, pasji. Jakoś mija mi się to z wyobrażeniem Pani jako bibliotekarki.
E.D.: To byłaby praca moich marzeń. Nie dość, że byłabym otoczona książkami, to jeszcze, by mi płacili za tę robotę. Książki są nam w życiu potrzebne. Dzięki nim przenosimy się w inny świat, miejsca, których być może nie znamy. W rezultacie zostałam dziennikarką, krytykiem sztuki, podróżniczką.
Więcej przeczytasz w pierwszym numerze magazynu „Z Kobiecej Strony".
Elżbieta Dzikowska – historyk sztuki, sinolog, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej. Znana Polakom przede wszystkim jako podróżniczka i twórczyni filmów dokumentalnych. Wspólnie z Tonym Halikiem prowadziła kultowy program podróżniczy „Pieprz i wanilia".
Zdjęcie: Grzegorz Krzyżewski
Powrót