Miód od wieków jest znany ze swoich dobroczynnych właściwości i uznawany za niezwykle wartościowy produkt naturalny. Ma wiele zastosowań w medycynie, ale również w kosmetyce. Warto poznać jego cenne działanie i włączyć na stałe do swojej diety. Pamiętajmy, aby kupować miód w sprawdzonych źródłach i patrzeć na kraj pochodzenia.
Właściwości miodu
• Miód jest źródłem wielu mikroelementów, takich jak: fosfor, żelazo, wapń, magnez, kobalt, mangan oraz witaminy A, B1, B2, B6, B12, C. Bogaty jest także w kwas foliowy i biotynę.
• Bardzo łatwo wnika w głąb skóry i dostarcza jej niezbędnych substancji energetycznych oraz glukozy. Zaleca się smarowanie ran miodem w celu przyspieszenia ich gojenia.
• Podnosi walory smakowe naparu ziołowego, ale również wzmacnia jego właściwości. Pity z pokrzywą wspomoże pracę trzustki i przemianę materii, a z melisą zadziała uspokajająco.
• Obniża ciśnienie krwi, wspomaga leczenie takich infekcji, jak przeziębienie i grypa, pobudza pracę mózgu i wspomaga w leczeniu wrzodów żołądka. Ułatwia zasypianie i działa uspokajająco i regenerująco.
• Zapobiega zaczerwienieniom, zmiękcza skórę, zapobiega jej wysuszaniu.
• Świetnie wpływa na pracę i wzmocnienie serca.
• Regularne spożywanie miodu wzmacnia i podnosi odporność organizmu, a także chroni przed rozwinięciem się infekcji.
• Czy widzieliście, że miód przechowywany w chłodnym miejscu, zachowa swoje właściwości przez 23 lata?
• Im ciemniejszy miód, tym więcej posiada antyoksydantów. Substancje zawarte w miodzie działają jak naturalne antybiotyki.
Rodzaje miodu
Miód spadziowy – Najlepiej sprawdza się przy chorobach układu oddechowego. Ma właściwości przeciwzapalne i żółciopędne.
Miód gryczany – Ma charakterystyczny, dość ostry i kwaśny smak oraz ciemną barwę. Zawiera rutynę, która wzmacnia naczynia krwionośne. Chroni wątrobę i oczyszcza ją z toksyn.
Miód lipowy – Działa wykrztuśnie, przeciwgorączkowo i przeciwkaszlowo. Wspomaga układ krążenia, likwiduje obrzęki i działa moczopędnie. To najczęściej kupowany miód w Polsce.
Miód wrzosowy – Jest cennym źródłem witaminy A i B. Świetnie wpływa na układ moczowy. Posiada właściwości bakteriobójcze. Jest doskonały na przeziębienie.
Miód nawłociowy – Działa rozkurczowo, moczopędnie i bakteriobójczo. Wspomaga w leczeniu przeziębienia oraz poprawia kondycję skóry.
Miód rzepakowy – pomaga osobom z nadciśnieniem, działa regeneracyjnie. Reguluje pracę układu trawiennego. Ma charakterystyczną białą barwę.
Na rynku dostępne są również inne gatunki miodów: malinowy, z manuka, lawendowy, tymiankowy, faceliowy, wielokwiatowy, akacjowy, leśny, kolendrowy, eukaliptusowy, fasolowy, rozmarynowy, opuncjowy, bławatkowy, mniszkowy, słonecznikowy, bergamotkowy i kasztanowy.
Zdjęcie główne ROMAN ODINTSOV z Pexels
Zdjęcie z prawej Archana GS z Pexels
Powrót