Czy też macie tak, że wraz z nadejściem wiosny czujecie potrzebę zmian w życiu? Zadbania o ciało, duszę i zdrowie? Wiosna słusznie kojarzy się nam z oczyszczeniem i odrodzeniem. To idealny moment na zmianę nawyków żywieniowych - tym bardziej, że organizm po zimie jest spragniony lekkiej diety oraz aktywności fizycznej. Należy więc dostarczyć mu tego, czego nie dostał zimą.
1. Zadbaj o regularność – jedz pięć posiłków dziennie w podobnych porach. Owszem, nie jest to zbyt łatwe przy codziennych obowiązkach i życiu w ciągłym biegu.
2. Jedz różnorodnie – Świeże warzywa łącz z pełnoziarnistym pieczywem, makaronem, kaszą, ryżem. Pij świeże soki lub koktajle, które są prawdziwą bombą witaminową.
3. Wyeliminuj cukry proste i tłuszcze zwierzęce – Mogą się przyczyniać do otyłości, cukrzycy, a nawet powstawania nowotworów. Unikaj produktów, które zawierają syrop glukozowo-fruktozowy oraz olej palmowy. Ogranicz jedzenie słodyczy i zamień je na zdrowe przekąski: surowe lub suszone owoce czy batoniki RAW.
4. Wybieraj nowalijki - W miarę pojawiania się na straganach i w warzywniakach nowalijek, należy włączyć je do swojej diety. Na początku wiosny unikajmy jedzenia nowalijek korzeniowych, gdyż przez korzeń pobieranych jest najwięcej nawozów i środków ochrony roślin, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Wybierajmy te, które rosną nad ziemią.
5. Nawadniaj organizm – Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe przy zmianie nawyków żywieniowych oraz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przy wyborze wody, warto zdecydować się na tą bogatą w minerały, o ile nie mamy przeciwskazań zdrowotnych do ich stosowania.
6. Dzień zaczynaj od śniadania – Śniadanie jest podstawą dziennego planu żywienia. Niestety bardzo często nie jemy śniadań wcale albo nie przykładamy wagi do tego, aby śniadanie było naprawdę pełnowartościowe. Warzywa i owoce powinny stanowić minimum połowę całej porcji. To ogromny błąd, dlatego wiosenne porządki dietetyczne powinniśmy zacząć od zdrowych śniadań!
7. Uzupełnij niedobory witamy D – Witamina D nie bez powodu nazywana jest „witaminą słońca". W naszej szerokości geograficznej w okresie jesienno-zimowym bardzo trudno o odpowiedni poziom tej witaminy. Wystarczy 15-20 minut na słońcu, aby zapewnić jej dzienne zapotrzebowanie. Znajdziemy ją również w rybach morskich, lecz nie w formie smażonej.
8. Pomyśl o wizycie u dietetyka – Jeśli przeraża Cię ilość zmian, które musisz wprowadzić i boisz się, że nieumiejętnie pokierujesz swoją dietą – udaj się do dietetyka. Wizyta u specjalisty sprawi, że łatwiej ci będzie wdrożyć w życie zmienione nawyki żywieniowe i unikniesz błędów, które mogą okazać się szkodliwe.
Paulina Maciejewska
Zdjęcie główne Lisa Fotios z Pexels
https://www.instagram.com/lisa.fotios/
Zdjęcie po prawej Eva Elijas z Pexels
https://www.instagram.com/fleurrustique/
Powrót