Po kilku spotkaniach on znika bez słowa wyjaśnienia – nie odpisuje na wiadomości, nie odbiera telefonów. A ty zadajesz sobie pytanie: co zrobiłam źle? Przecież był mną taki zauroczony, a wszystko zmierzało w dobrym kierunku!
Czym jest ghosting?
Ghosting to stosunkowo nowy „trend" w randkowaniu. Schemat jest zazwyczaj podobny: poznajecie się, zaczynacie randkować, a z każdym kolejnym spotkaniem czujesz coraz większe motyle w brzuchu. Czujesz, że „to jest to" i oczekujesz z niecierpliwością aż zaproponuje ci, abyście zostali parą. Po kilku spotkaniach on przestaje się odzywać, nie reaguje na jakiekolwiek próby kontaktu. Zachowuje się jakby nigdy między wami nic nie było.
Jakie są przyczyny ghostingu?
Rozwój technologiczny i przeniesienie relacji do internetu sprawił, że ludzie zatracają umiejętności porozumiewania się ze sobą w przysłowiowym realu oraz mają obawy przed mówieniem o swoich uczuciach.
Ghosting najczęściej kończy znajomości zawarte na imprezach lub w internecie, szczególnie tych na popularnych portalach randkowych. Zawierane na nich znajomości zostają „spłycone" do granic możliwości. Nieraz wielogodzinne i z pozoru istotne rozmowy dla jednej ze stron, potrafią zakończyć się nagłym zerwaniem kontaktu lub nawet blokadą rozmówcy...
Znacznie bardziej boli jednak zniknięcie, kiedy z kimś spędziliśmy dużo czasu nie w życiu wirtualnym, a prawdziwym. Były randki, zbliżenia, a czasem nawet seks. Wtedy takie nagłe porzucenie bez wyjaśnienia boli jeszcze bardziej.
Doszukiwanie się przyczyn nagłego zniknięcia i zerwania relacji potrafi zniszczyć. Niemalże zawsze stawiamy się w roli winnego i obwiniamy o popełnione błędy, wpadamy w kompleksy i doszukujemy się wad.
Mężczyzna stosujący ghosting, najczęściej zapatrzony jest w siebie i w czasie trwania relacji budował swoje ego. Ucieka w momencie pojawienia się pierwszych problemów lub sytuacji, które wyrzuciłyby na zewnątrz jego wady.
Ghosting jest po prostu wygodny. Bez konieczności konfrontacji, wysłuchiwania gorzkich żali, można szybko i bezboleśnie zakończyć niewygodną relację, a później przejść do porządku dziennego. Zaznaczmy – bezboleśnie dla osoby, która odchodzi. Po co rozmawiać, tracić energię na jałowe dyskusje? Po co mierzyć się z powiedzeniem komuś: nie chcę cię/nie pasujemy do siebie/nic z tego nie będzie?
Strach przed zmierzeniem się z rozmową wynika często z problemów z emocjami i strachu przed konfrontacją. Mężczyznom wygodniej szukać ideałów, żyć bez zobowiązań. Osoby stosujące ghosting tłumaczą często, że zrobiły to dla dobra drugiej osoby, żeby jej nie oszukiwać i oszczędzić przykrości. Cóż, to tak naprawdę zwykła wymówka i wybielanie swoich czynów. Ghosting to pójście na łatwiznę i patrzenie na czubek własnego nosa. Ghosting wynika również z zaburzeń osobowości. Bardzo często takie zachowania wykazują osoby o osobowości narcystycznej.
Ghosting choć bywa bolesny i wiąże się z upokorzeniem oraz ogromnym rozczarowaniem, należy potraktować jak rozstanie. Nie łudzić się i uważać z dawaniem kolejnych szans. Pamiętajmy, że jeśli ktoś raz nas skrzywdził, może zrobić to ponownie, a wtedy będzie bolało jeszcze bardziej. Dbajmy o siebie i wyciągajmy wnioski na przyszłość!
Paulina Maciejewska
Zdjęcie główne Hadi Slash z Pexels
https://www.instagram.com/hadi.slash_art/
Zdjęcie po prawej burak kostak z Pexels
https://www.instagram.com/burakkostak/
Powrót